Czy na komputer poleasingowy można uzyskać gwarancję?

Czy na komputer poleasingowy można uzyskać gwarancję?

Przeglądając różne oferty sprzedaży komputerów i laptopów, spotykamy się często z terminem „sprzęt poleasingowy”. Wielu klientów nie wie dokładnie, co kryje się pod tą nazwą, dlatego często myli komputery poleasingowe z używanymi. W czym tkwi różnica?

Komputery poleasingowe to sprzęt, który był wcześniej w leasingu, czyli był używany przez pracowników firmy lub korporacji. Pod pojęciem komputera używanego kryje się natomiast sprzęt zakupiony i używany przez osobę prywatną. Różnica między tymi dwoma rodzajami komputerów jest spora. Używane laptopy i komputery są zazwyczaj gorszej jakości, te poleasingowe to wyższe modele, utrzymane w lepszym stanie techniczny i dostępne w bardziej atrakcyjnych cenach.

Dlaczego komputery poleasingowe są tańsze od używanych?

Skoro komputery poleasingowe są wyższej klasy i w lepszym stanie, nasuwa się pytanie – jak mogą być tańsze od komputerów używanych? Wynika to z tego, że duże firmy, kupując sprzęt dla swoich pracowników, zamawiają pokaźną liczbę komputerów z wyższej półki. Dzięki temu, że ich zamówienie jest hurtowe, uzyskują od producenta znacznie niższą cenę jednostkową za komputer. Gdy w firmie przychodzi czas na wymianę sprzętu, laptopy i komputery trafiają do sprzedaży detalicznej, uzyskując bardzo atrakcyjne ceny dla klientów końcowych, które są najczęściej niższe od sprzętu używanego.

Czy komputery poleasingowe są objęte gwarancją?

Wiedząc już, że komputery poleasingowe były wcześniej używane, zastanawiamy się najczęściej, czy obejmuje je gwarancja? Kupując poleasingowy laptop w naszym sklepie, dostają Państwo na niego naszą gwarancję. Udzielamy jej na okres 90 lub 360 dni. Okres ochronny jest ustalany indywidualnie i zależy przede wszystkim od stopnia zużycia komponentów danego urządzenia, jego parametrów oraz marki. Jeżeli w tym terminie komputer ulegnie awarii, można go do nas oddać i liczyć na sprawną naprawę. Na rozpatrzenie gwarancji mamy 2 tygodnie, lecz w wyjątkowych sytuacjach czas ten może wydłużyć się do 4 tygodni. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia gwarancji jest zachowanie plomb gwarancyjnych. Jeżeli użytkownik usunie je lub uszkodzi, gwarancja przestanie obowiązywać. Bateria dołączona do laptopa jest objęta 30-dniową gwarancją. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia przeszły serię gruntownych testów, dzięki którym doskonale wiemy, jaki jest ich stan techniczny, zatem bez obaw udzielamy na nie gwarancji. Sprzedawane w naszym sklepie laptopy są dokładnie sprawdzane, aktualizowane i czyszczone. Każdemu komputerowi poświęcamy dużo czasu, dlatego jesteśmy pewni jego jakości!

Jakich uszkodzeń nie obejmuje nasza gwarancja?

Gwarancja udzielana przez nasz sklep nie obejmuje: problemów z systemem (np. zawirusowania czy usunięcia potrzebnych plików) oraz uszkodzeń mechanicznych powstałych na skutek nieprawidłowego użytkowania urządzenia (np. upuszczenia czy zalania).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *